× Політика Економіка Світ COVID-19 Суспільство Культура Спорт Надзвичайні події
Політика
19/04/2021 07:40
Хмельниччина: «червона зона» імені Сергія Гамалія

Нещодавно в лікарнях Хмельниччини закінчився кисень. Для хворих на ковід, які знаходилися в критичному стані, це означало смерть. Влада зробила все можливе, щоби не допустити розголосу цього інциденту. Як з’ясувалося, Офіс президента таким чином намагався прикрити свого протеже – голову Хмельницької державної обласної адміністрації Сергія Гамалія. Саме він винний в незадовільній підготовці області до протидії пандемії, на його совісті трагічні наслідки, які сталися через службову некомпетентність.

Гамалій не бачить ковіду

Невдовзі після призначення губернатор Хмельниччини Сергій Гамалій провів першу прес-конференцію. Відповідаючи на питання місцевих журналістів він впевнено заявив, що одним зі своїх перших завдань вважає боротьбу з Сovid-19. Він також додав, що, як голова області, буде залучати до цього процесу європейську практику. Що саме мав на увазі пан Гамалій, журналісти не зрозуміли ані тоді, ані зараз, коли Хмельниччина впевнено очолює антирейтинги по захворюваності. Можливо, губернатор мав на увазі скандальний досвід Швеції, яка протягом першої хвилі взагалі не боролася з ковідом?

Тривалий час мешканці області, депутати обласної ради, експерти та лікарі чекали від нового губернатора конкретних дій. Він обіцяв, що його бізнес-підходи спрацюють і на державній службі. Проте, жодних активних заходів щодо боротьби з Сovid-19 Хмельницькою ОДА під керівництвом Сергія Гамалія не вживалося. Адже левову частку робочого часу Гамалій проводив в телефонних перемовинах з відомими кримінальними авторитетами. Про це ми писали в попередніх частинах нашого розслідування.

Між тим, на Хмельницьку область насувалася чергова хвиля захворюваності на COVID-19. Відверта бездіяльність губернатора Сергія Гамалія почала непокоїти депутатський корпус та медичну спільноту. Область займала одне з останніх місць в Україні по забезпеченню киснем лікарень, створенню додаткових койко-місць, а також створенню резерву медичних працівників та лікарів, які могли підсилити лікарні в разі необхідності. Обласна адміністрація під керівництвом Гамалія повністю провалила розробку Регіонального плану заходів організації та проведення імунізації (вакцинації) населення проти COVID-19.

18 лютого 2021 року в Хмельницькому мала відбутися четверта позачергова сесія Хмельницької обласної ради. Головними питаннями порядку денного були звіт голови Хмельницької ОДА Сергія Гамалія про стан підготовки медичних закладів області до чергової хвилі пандемії та презентація губернатором згаданого Регіонального плану заходів. Проте, виявилося що пан Гамалій не готовий доповісти депутатам облради по жодному із зазначених питань. Розгляд обидвох питань перенесли на березень.

З початку березня епідеміологічна ситуація в області почала різко погіршуватися. 16 березня Хмельницька обласна рада знову звернулася до голови ОДА Сергія Гамалія з проханням звітувати про підготовку області до чергової хвилі захворюваності та надати нарешті депутатам проект Регіонального плану із “ковід”-вакцинації. У відповідь Гамалій розпочав у глузливій формі радити депутатам читати новини порталу з питань вакцинації (www.covid19.gov.ua), дивитися регулярні брифінги Хмельницької ОДА та повідомлення на інтернет-ресурсі обладміністрації.

Важливо зазначити, що така зухвала і непрофесійна поведінка губернатора Сергія Гамалія відбувалася на тлі щоденних повідомлень медиків, експертів та ЗМІ про катастрофічну неготовність більшості медичних закладів області до протидії новій хвилі пандемії. Через недбале виконання губернатором своїх обов’язків на Хмельниччину невпинно насувала катастрофа, 7 квітня область опинилася в “червоній” зоні.

Особистий апокаліпсис Гамалія

За даними аналітика Євгенія Істребіна, Хмельниччина «лідирує» серед регіонів України за показником кількості госпіталізованих хворих на Сovid-19 у розрахунку на 1 млн мешканців. Якщо в середньому по Україні госпіталізовано (це переважно тяжко хворі) 1254 мешканця на 1 млн населення, то у Хмельницькій області, за яку відповідає Гамалій, цей показник склав 2147 мешканця.

За даними РНБО, в Хмельницькій області найвищий показник заповненості ліжок у лікарнях хворими на Сovid-19. Якщо в середньому по країні цей показник становить 60,6%, то в лікарнях області - 82,8%. Щоденно на місцевих телеканалах журналісти демонструються сюжети, як через брак місць в лікарнях люди залишаються лікуватися вдома й нерідко помирають.

Лікарні області переповнені: госпіталізовані нерідко лежать в коридорах, а ті, хто має показники до госпіталізації вимушені стояти в живих чергах в лікарнях, очікуючи поки когось випишуть, або звільниться місце через летальний випадок.

Але найгірше те, що люди задихаються через нестачу кисню.

За даними МОЗ, в Хмельницькій області один із найнижчих в Україні показників забезпеченості лікарняних ліжок централізованою подачею кисню та кисневими концентраторами - 79,2%, в середньому по Україні - 85,6 %. Важливо зазначити, що кисень необхідний не тільки тим, хто знаходиться в лікарнях, але й тим, хто перехворів і проходить довгий шлях реабілітації через неспроможність самостійно дихати.

Хмельницька облрада, медики та активісти багато разів зверталися до губернатора, закликаючи вирішити цю проблему забезпечення хворих киснем ще до третьої хвилі пандемії. Це пряма відповідальність голови ОДА Сергія Гамалія. Смерті та інвалідність хмельничан, які відбулися через неспроможність отримати вчасну медичну допомогу або просто дихати, - на совісті Гамалія!

Гамалія – у відставку!

Отже, через недбалість, халатне та невідповідальне ставлення до виконання своїх службових обов’язків губернатором Хмельниччини Сергієм Гамалієм мешканці області опинилися в ковідному апокаліпсисі. Нам вдалося переговорити з медиками, які знаходяться на передовій боротьби з COVID-19. Більшість з них сказали нам наступне: «нехай Зеленський звільнить Гамалія, і ми зможемо подолати теперішню кризу. Губернатор у нас просто безпорадний!».

Авторський колектив нашого розслідування звертається до президента Володимира Зеленського та Офісу Президента України з проханням негайно звільнити голову Хмельницької ОДА Сергія Гамалія!

Він повністю провалив підготовку області до третьої хвилі пандемії. Не створені додаткові ліжко-місця, не проведений кисень та не закуплена необхідна кількість кисневих концентраторів, не створений кадровий резерв медиків.

Сподіваємося, що залишки совісті, які можливо залишилися у пана Гамалія, підкажуть йому зробити це добровільно, поки люди не зробили йому народну ковідну люстрацію.